Zasady ruchu drogowego

zasady_ruchu_drogowego

Zasady ruchu drogowego

Na drogach często dochodzi do konfliktu rolkarzy z rowerzystami, zwłaszcza, że nie wiadomo, czy osoba na rolkach powinna się poruszać ścieżką rowerową, czy chodnikiem. Wątpliwości rozwiewa Wojciech Bugiel, p.o. rzecznika prasowego słupskiej policji.

– Osoba na rolkach zgodnie z kodeksem drogowym traktowana jest jak pieszy i obowiązuje ją artykuł 11 Kodeksu drogowego, który mówi, że pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi – mówi Bugiel.

– Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi. Przepisów tych nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem – wyjaśnia Bugiel.

przepisy ruchu drogowego

przepisy ruchu drogowego


 

Źródła:

  • www.rolki.net.pl
  • www.gp24.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz