Slalom na rolkach – podstawy

Slalom na rolkach - podstawy

Slalom na rolkach – podstawy

W tym poradniku skupimy się na podstawach. Nie będzie on rozwijany w nieskończoność, mimo iż byłoby o czym pisać, bo trików slalomowych jest bardzo wiele. Po pierwsze: uważam, że opisywanie ruchu w słowach jest kiepskim dydaktycznie pomysłem – większość tricków slalomowych nadaje się jedynie do zademonstrowania i naśladowania. Po drugie: po opanowaniu przedstawionego tu materiału zostaniesz wyposażony w potrzebną wiedzę i jeśli towarzyszyć temu będzie zapał to znajdziesz czas na dalsze indywidualne treningi. Przedstawiając tutaj podstawy slalomu będę korzystał z istniejących już zasobów (koreański i kultowy już munobal, kompakombo + animowane gify z dawnej strony Skali’ego). Wszystkie te materiały okazały się pomocne dla wielu przed Tobą i chwała należy się ich twórcom.

Co będzie Ci potrzebne aby zacząć:

Jak już wspomniałem, na początek wystarczą rolki i kreda i wytrwałość. Freestyle slalom jeździ się docelowo między kubeczkami, my zaczniemy jednak bez nich, aby ciągle nie ustawiać potrąconych kubków. Znajdź spokojny i równy kawałek asfaltu, narysuj kropki na asfalcie kredą w odstępach 80cm. Nie rysuj ich więcej niż 20.
Zacznij od podstawowych sposobów jazdy między kubeczkami. Zapewne widziałeś już filmiki z YouTube i teraz korci Cię, aby uczyć się od razu najbardziej odjechanych figur. Wrzuć na luz – przyjdzie na to czas. Trudno jest opanować skomplikowane figury nie znając tych mniej złożonych.

Poniżej przedstawiam wybór popularnych podstawowych figur w slalomie. Naucz się ich i łącz je w kombinacje, w sekwencje. Jeśli interesuję Cie slalom pozostałą inspirację znajdziesz podpatrując kolegów i innych zawodników lub na stronach takich jak: kompakombo.com lub na kopii munobala czy też przeglądając linki autora tego artykułu.

 

Fish czyli rybka:

Myślę, że bardziej podstawowego ruchu w slalomie nie można już wymyślić. „Fish” to przejazd slalomem przypominający jazdę na nartach. Przypomina on również ruch ryby w wodzie.

Fish – schemat z lotu ptaka:

Fish - schemat z lotu ptaka.

Link do klipu tutaj. Gdy już zaczniesz śmigać pewnie rybką między kubeczkami spróbuj pojechać to samo tyłem. Następnym krokiem może być jazda rybką ze zmianą kierunku jazdy. Technika zmiany dowolna, ważny efekt, możesz przeskoczyć, możesz obrócić się na palcach. Gdy będziesz już śmigał rybką swobodnie z przejściem z jazdy przodem do jazdy tyłem, to przejdź do dalszych kroków.

 


Snake czyli wąż:

Gdy jeździsz rybką stopy są prowadzone równolegle do siebie, jedna koło drugiej, żadna nie prowadzi, żadna nie zostaje z tyłu. Teraz jadąc rybką do przodu przesuń proszę jedną nogę przed drugą i ustaw je w jednej linii – jedna za drugą. Przykład poniżej:

Snake czyli wąż.

Ten sposób jazdy zwany jest snakiem czyli wężem. Kolejność nóg możesz wymieniać podczas jazdy. Możesz jechać Snake również tyłem i to jest jego najbardziej popularna odmiana. Zwracaj uwagę na to, aby podczas jazdy kółka obu rolek leżały na asfalcie. Odepchnięcie pochodzi raz z jednej, raz z drugiej rolki.

 


One foot czyli jedna noga:

Punktem wyjścia będzie jazda rybką. Najpierw przodem. Zapodaj sobie zatem rybkę i zacznij myśleć o tym, aby odrywać jedną nogę od asfaltu. Zegnij tą oderwaną (tj. uniesioną) i umieść ją za nogą, na której jedziesz: używaj nogi z tyłu jak steru w łódce. Tak robi to Skali. Wcale nie musicie jechać rybką aby zacząć, dla mnie to naturalna kolejność – dlatego zaproponowałem. Można od razu rozpocząć tak jak demonstruje to Skali. Jeśli wydaje się proste to proponuje teraz pojechać między kubeczkami rybką tyłem i oderwać jedną nogę i zapodać tym samym one foot backward. Grafiki nie będzie, bo nie potrzeba. Jazdę na jednej nodze można wplatać w dowolne miejsce przejazdu, można ją wyprowadzać od rybki, można wyprowadzać od węża (może być Wam nawet łatwiej). Można ją również wyprowadzać od crossa, który opisany jest w następnym kroku.

 


Cross (zwany też criss-crossem):

Jak wskazuje już nazwa chodzi tutaj o krzyżowanie nóg. Zupełna podstawa w slalomie, bez crossa nie ma co się brać za bardziej skomplikowane figury. Niby nieskomplikowany ruch, ale też całkiem efektowny. W tej figurze mamy już do czynienia z nogą prowadzącą. Będzie to ta noga bardziej z przodu. Popatrzmy jak jedzie cross’a Ewelina Czapla. Widać tam charakterystyczny rytm: skrzyżowanie i rozkrzyżowanie nóg. Zamknięcie i otwarcie, zamknięcie i otwarcie, palce do wewnątrz, palce na zewnątrz. Krzyżowanie nóg powinno wypadać mniej więcej w połowie odległości między kubeczkami. Schemat pokazujący ten ruch z lotu ptaka:

cross slalom z lotu ptaka.

Noga prawa jest nogą prowadzącą – na schemacie to niebieski but. Próbujcie również prowadzić nogą lewą. Gdy opanujecie prowadzenie cross’a obiema nogami, możecie te nogi podczas jazdy wymieniać co drugi kubek. Raz prawa z przodu, raz lewa, raz prawa z przodu, raz lewa – taka wymiana. Odstępy 80 cm mogą okazać się za małe.

Cross – wersja na obie nogi – schemat z lotu ptaka:

cross slalom z lotu ptaka - wersja na obie nogi.

O ile większych trudności nie sprawi wam nauka jazdy cross’em do przodu, to domyślam się, że już tyłem będzie o wiele zabawniej i trudniej. Analogicznie jak podczas jazdy cross’a przodem, to w wersji „do tyłu” pięty zamykają się (tuż przed kubeczkiem) czyli kierują się ku sobie/do środka, aby potem jechać na zewnątrz. I znowu od początku…

 


Chap-Chap:

Dotychczas jechaliśmy wzdłuż i równolegle do toru wyznaczonego przez kubeczki. Teraz będziemy się przemieszczać bardziej bokiem. Chap-Chap to ruch, przy którym nauczysz się otwierać i zamykać nogi. Brzmi zabawnie … Można powiedzieć, że ten ruch jest połączeniem dwóch innych bardzo trudnych technik jazdy (eagle i reversed eagle) ale wykonywanych w tej figurze na pół gwizdka, bo są one jedynie wykonywane do połowy. Popatrzmy na film Skaliego: zaczynasz od otwartej postawy, pięty razem, jedziesz dołem (pod kubkiem), następnie kierujesz palce ku sobie, przejeżdzasz górą (nad kubkiem), znowu pięty do siebie i od początku… Przyda się schemat pokazujący ten ruch z lotu ptaka:

Chap-Chap - schemat z lotu ptaka.

Pech chciał, że w stosunku do naszego filmu jest on do góry nogami. Niebieska noga na schemacie to prawa noga Skaliego.

 


Crazy:

Niesamowity trick, który pozwoli wam jechać bokiem do kierunku jazdy. Dla mnie pierwszy prawdziwy trick slalomowy. Kiedyś szczyt moich marzeń. Gdy po tygodniach treningu wreszcie go jako tako opanowałem byłem szczęśliwy jak dziecko i skakałem z radości. Sekretem udanego crazy jest jazda na zewnętrznych krawędziach i „złamanych” nogach (czyli dość nisko).

Crazy schemat z lotu ptaka:

Crazy schemat z lotu ptaka

Schemat Skaliego, który wygląda na poplątany. Razem z jego filmem tworzy jednak jedną całość i ten duet pomoże Wam zrozumieć, na czym ten ruch polega.

 


A teraz gdy już umiesz tyle elementów slalomu zacznij je łączyć w kombinacje. Naucz się przechodzić płynnie z cross’a przodem do snake, potem zamień się w rybkę a następnie pojedź kawałek na jednej nodze, potem znów cross a na końcu kilka crazy. Zmieniaj kierunki i miksuj triki.

 


 

Na podstawie art. : http://www.narolkach.pl/poradnia/230-freestyle-slalom

Autor:  Mikołaj Kunc

 


Hashtagi: #Rolki #RolkiSłupsk #Rolki_Słupsk #StreetInvaders #Rolkarze #Słupsk #ILoveRolki #MiędzyKubkami #Trening #WarsztatyRolkowe #Warsztaty #Rolkowe #Szkółka #Podstawy #FreestyleSlalom #Ścieżka #Kubeczki #SlalomCones #Pachołki #NaKubeczkach #SebaSkates #Rollerblading #Freeskate #Freeride #Seba #Skates #PowerslideSkates #Powerslide #SlalomTricki #TrickiNaRolkach #KolejnośćTricków #Slalom #Freestyle #Slide #Powerslide #Suwaj #Suwi

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz