Kask dla rolkarza

Na polskim rynku dostępna jest bogata oferta kasków dla rolkarzy i  wrotkarzy. Różnorodność kasków pod względem kolorystyki i zróżnicowania technologicznego pozwala na dużą swobodę podczas doboru kasku dla własnych potrzeb.

Przeglądając oferty sklepów internetowych posiadających w sprzedaży kaski dla rolkarzy jak i rowerzystów – możemy zauważyć, że producenci często podają różną rozmiarówkę.

Jednym ze sposobów doboru rozmiaru jest przymierzenie kasku w sklepie i sprawdzenie „jak leży”. Drugą – wykorzystywaną przy zakupach przez internet – jest dobór rozmiaru kasku poprzez zmierzenie obwodu głowy. Dokonujemy tego najlepiej metrem krawieckim w linii nad brwiami i uszami, tak jak jest to zaprezentowane na grafice poniżej.

Mierzenie obwodu głowy.

 

 

 

 

 

Jak wybrać kask dla rolkarza?

Producenci nie posiadają w swojej ofercie kasków w rozmiarówce różnej od siebie o pół centymetra. Najczęściej jest to odstęp co najmniej 2 cm (50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64) dlatego też, jeżeli kask jest przeznaczony dla osoby dorosłej, a obwód głowy to np. 58,5 cm zaleca się wybrać kask w rozmiarze 58. Jeżeli jest to natomiast rozmiar 59, należy wybrać kask w rozmiarze 60 ponieważ w trakcie jazdy zaczynamy się pocić i kask, który na pierwszy rzut oka jest dobrze dopasowany, może w czasie dłuższej i aktywniejszej jazdy zacząć nam przeszkadzać z powodu braku odpowiedniego przepływu powietrza. Zawsze jest co prawda wkładka izolująca, ale i ona może przyjąć swoją maksymalną objętość wilgoci.

Kask powinien przylegać do głowy, należy dokładnie dopasować przód – nie może nam przesłaniać pola widzenia, ani też odsłaniać za dużej powierzchni głowy.

Dobre dopasowanie kasku polega na takim dobraniu odpowiedniego modelu, aby on nie uciskał naszej głowy i zarazem nie był za luźny. Jednym słowem kask powinien przylegać do głowy w sposób idealny. Kask powinno się mierzyć jak i użytkować bez czapki. Nawet u dzieci ponieważ jest w nim wystarczająco ciepło – zwłaszcza w kaskach, które zasłaniają uszy. Przy doborze kasku warto również zwrócić uwagę na wentylację głowy, która nie powinna się pocić.

Paski kasku powinny dobrze utrzymywać go na głowie. Nie powinien się on przesuwać podczas gwałtowniejszych manewrów głową, ani utrudniać normalnych ruchów szczęką np. podczas jedzenia, czy żucia gumy.

Kaski dostępne są w różnych kolorach i wzorach, jednak powinny mieć kilka rzeczy, które pozwolą na bezpieczną jazdę, a nie będą sprawiać iż  będzie ona męcząca. Można zakupić tani kask w hiper markecie jednak nie będzie pewności czy przy pierwszym kontakcie głowy z podłożem kask ten nie narobi więcej szkód, niżby ten sam upadek byłby bez takiej „ochrony”. Kaski w takich sklepach owszem są tanie, jednak nie zawsze dają odpowiedni poziom ochrony. Warto na jej ochronę wydać nieco więcej pieniędzy.

Na co więc zwracać uwagę podczas wyboru takiego kasku? Kask dobieramy do rodzaju naszej jazdy – inny kask będzie dla osób jeżdżących rekreacyjnie inny dla tych, którzy bawią się w jazdę szybką lub agresywną. Takie kaski będą wzmocnione, szczególnie w tylnej części głowy. Przy zakupie kasku warto upewnić się, czy posiada on europejski certyfikat bezpieczeństwa – gwarantujący, że kask spełnia właściwe normy i jest bezpieczny. O certyfikacie trzeba pamiętać szczególnie wtedy, kiedy kupujemy kask dla dziecka.

Najczęściej spotykanym certyfikatem jest CE EN 1078. Oznacza on, że kask spełnia dyrektywy unijne dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska i zagrożeń, które należy wyeliminować dla tej grupy produktów. Jeżeli kask ma znak CE, to jest on bezpieczny zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla środowiska. Norma EN 1078 z kolei jest dedykowana specjalnie dla kasków i dotyczy ich bezpieczeństwa i ergonomii.

kask_logo

Dlaczego kask jest niezbędny?

1. Wypadki z urazami głowy należą do najgroźniejszych
2. Nieważne jak dobrze jeździsz, wypadek może spowodować osoba trzecia
3.  W kasku wyglądasz na „prawdziwego” rolkarza.
Warto tu również zacytować powiedzenie, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć” które zachęca do używania akcesoriów takich jak kaski, rękawiczki czy ochraniacze na kolana lub łokcie.

 

Kiedy już kupiłeś kask, należy o niego zadbać by służył wiernie. Kask myje się za pomocą wody z mydłem ewentualnie z łagodnym detergentem. Nie zalecane jest mycie za pomocą rozpuszczalnika, gdyż rozpuszczalnik może zniszczyć powłokę kasku.


Przykładowe kaski dla rolkarzy dostępne na polskim rynku:


 

Podsumowując kask powinien być nowy, być wygodny i dopasowany oraz co nie jest najmniej ważne powinien się podobać użytkownikowi – będzie na jego głowie jakiś czas.


Materiały do napisania poradnika zostały za zgodą autora zaczerpnięte z z serwisu:

kaski-sklep-pl

 

 

 

 

Dodatkowe źródła:


Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz