Jakie rolki do slalomu?

Jakie rolki do slalomu?

Jakie rolki do slalomu? Czym charakteryzuje się rolka do slalomu?

Dobrą rolkę do slalomu powinna wykazywać się dobrą reaktywnością (odpowiadać bezzwłocznie na impulsy), świetną zwrotnością, wytrzymałością i wygodą. Na dobrą reaktywność wpływa między innymi sztywny, obejmujący dobrze stopę but (np. taki jak w kultowych RB Twister). Rolki slalomowe mają szynę około 250mm i krótszą (zależy od wielkości stopy). Szyna to ten kawałek aluminium pod butem (czasem szyna kompozytowa, w gorszych rolkach plastikowa). Długość szyny mierzymy od środka mocowania pierwszego koła do centralnego punktu mocowania ostatniego koła. Długość szyny jest jednym z czynników, które gwarantują zwrotność rolki. Drugim czynnikiem zwiększającym zwrotność rolki jest specyficzna konfiguracja kół. Nazywamy to ustawieniem w banana. Jak nazwa wskazuje jest to ustawienie, które powinno przypominać znany z powiedzeń małpi przysmak. Być może lepszym przykładem będzie porównanie ustawienia kół do płozy hokejowej. Dwa środkowe koła są nieco większe (zwykle o 4mm) od dwóch skrajnych.

Na tej stronie, opisującej wyczerpująco różne manipulacje przy ustawieniu kół możecie zobaczyć to na własne oczy, banan nazywa się tam full rocker.

rocker_full

full rocker

Jakie kółka do slalomu?

Koła w rolkach slalomowych mają zwykle średnice 72-80mm i charakteryzują się dobrą przyczepnością do podłoża i trwałością. Oferta na chwilę obecną jest dość szeroka, osobiście mogę polecić koła Hyper Concrete lub Matter Juice. Rolkarze jeżdżą często na kołach przeznaczonych do hokeja, bo ich parametry są zbliżone do wymagań slalomowych. No i oczywiście koła montowane seryjnie w rolkach slalomowych też nadają się do jazdy. Jedno jest pewne: tanie koła (decathlon) się rozsypią/wykruszą szybko i będziesz jeździł na tzw. ogryzkach. Najpopularniejsze wielkości kół to zestaw 76-80-80-76 (czyli wspomniany już banan). Stosowane łożyska są bez większego znaczenia w slalomie. Warto dodać iż cena kółek jest dość wysoka, ale komfort jazdy na nich jest o wiele większy niż na kółkach z marketu. Poza tym koła w.w firm starczą wam na dłużej, więc wydatek na pewno się opłaci.

Wracając do buta i jego cech: oprócz zwrotności but musi być bardzo wygodny, bo przyjdzie nam spędzić w nim wiele godzin. Wytrzymałość to następna cecha, która charakteryzuje rolkę slalomową i każdą inną wartą zakupu – co tu dużo tłumaczyć, co nam po tanim sprzęcie, który rozpadnie się po miesiącu czy dwóch? Mowa tu i o kiepskich, tanich kołach, jak i również o całej rolce.

Kubeczki czyli przeszkody:

pacholki do slalomu

pachołki do slalomu

Jak można się domyślić, do slalomu bardzo przydają się kubeczki – odwrócone do góry dnem. Przez lata w tym sektorze królowała szwedzka IKEA, której produkt o nazwie KALLAS był przewracany przez prawie każdego rolkarza ćwiczącego slalom. Na sam początek wystarczy narysowanie dziesięciu krzyżyków kredą na asfalcie – co 80cm albo nawet 120 cm. Rzecz jasna w linii prostej.

 

Reasumując na temat sprzętu:
Zacznij na tym co masz, zdemontuj hamulec bo się o niego potkniesz krzyżując nogi. Sprawdź, czy twoja płoza nie jest czasem dużo za długa – czy nie przekracza np. 280mm. Ustaw koła w tzw. banana, czyli zamontuj koła o mniejszej średnicy (o 4mm) na pierwszej i ostatniej pozycji. Schematycznie można to przedstawić w ten sposób o-O-O-o. Uruchom wyobraźnię i skompletuj swój pierwszy komplet kubeczków. Jeśli Cię stać kup rolki przeznaczone do slalomu.

 

Gdzie to wszystko można kupić?

Oto nasza subiektywna lista sprawdzonych sklepów internetowych.


 

Źródło:

http://miedzykubkami.pl/jak-wybrac-rolki-do-freestyle-slalomu/

http://www.narolkach.pl/poradnia/230-freestyle-slalom

Autor:  Mikołaj Kunc

 

 


Hashtagi: #Rolki #RolkiSłupsk #Rolki_Słupsk #StreetInvaders #Rolkarze #Słupsk #ILoveRolki #MiędzyKubkami #Trening #WarsztatyRolkowe #Warsztaty #Rolkowe #Szkółka #Podstawy #FreestyleSlalom #Ścieżka #Kubeczki #SlalomCones #Pachołki #NaKubeczkach #SebaSkates #Rollerblading #Freeskate #Freeride #Seba #Skates #PowerslideSkates #Powerslide #SlalomTricki #TrickiNaRolkach #KolejnośćTricków #Slalom #Freestyle #Slide #Powerslide #Suwaj #Suwi

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz