Jak wybrać rolki dla dziecka

Jak wybrać rolki dla dziecka

Dobranie odpowiednich rolek dla dziecka jest znacznie trudniejsze niż wybór rolek dla osoby dorosłej z jednej prostej przyczyny – to rodzic musi zdecydować czy dany model i rozmiar jest odpowiedni, a nie osoba, która faktycznie mierzy rolki.

Podczas wyboru rolek dla dziecka należy się kierować analogicznymi zasadami co przy wyborze rolek dla osoby dorosłej.

Rolki dla dzieci są tańsze niż rolki dla dorosłych ze względu na ich wielkość, a co za tym idzie mniejsze zużycie materiałów. Nie zmienia to faktu, że w modelach znanych producentów, takie części jak klamry, kółka, szyna są dokładnie takie same jak w modelach dla dorosłych lub produkowane z tych samych materiałów.

 

Rolki dla dzieci

 

Jazda na rolkach staje się coraz bardziej popularna. Producenci „marketowego” sprzętu sportowego coraz częściej wprowadzają do swojej oferty łyżworolki, których cena jest nadzwyczaj kusząca.

W internecie pojawiają się oferty, gdzie za jedyne 99 złotych można kupić rolki z kompletem ochraniaczy, kaskiem oraz plecakiem.

W tym miejscu śmiało można powiedzieć, że dostępny na rynku sprzęt dla dzieci można podzielić na dwie grupy: zabawki oraz rolki.

Produkty z grupy „zabawki”, czyli sprzęt z półki cenowej 50-150 złotych (cena sezonowa) to rolki, w których prędzej czy później natkniemy się na następujące problemy:

utrzymanie stabilnej pozycji – zbyt elastyczna konstrukcja spowodowana użyciem taniego plastiku, powodująca wyginanie się rolek na boki co w konsekwencji może spowodować trwałe uszkodzenia stawów skoków u dzieci.
dziwne stukanie i hałas – podczas jazdy przypominający jazdę po asfalcie na plastikowych kółkach – niskiej jakości kółka i łożyska, których parametry znacznie mijają się z tymi podanymi na rolce lub pudełku.
brak możliwości wymiany kółek lub łożysk – obecnie wszyscy znani producenci rolek korzystają z uniwersalnych części takich jak tulejki 6 lub 8mm, łożyska o rozmiarze 608 i pasujące do nich kółkach o średnicy 70 lub 72mm. W tanich rolkach często spotykane są niestandardowe łożyska z wbudowanymi tulejkami oraz kółka o dziwnych średnicach, których nie można później dokupić. Biorąc pod uwagę jakość kółek i łożysk w rolkach za 100 złotych, ich wymiana może być konieczny już po pierwszych tygodniach użytkowania.
niskiej jakości klamry oraz rzepy nie tylko wymagają pomocy osoby dorosłej w celu poprawnego dopięcia rolki, ale również nie spełniają swoich funkcji przez ciągłe i niekontrolowane odpinanie co może być powodem kontuzji.

 

Rolki dla dziecka

 

Wystąpienie jednego z podanych problemów często związane jest z koniecznością wymianą rolek na nowe.

W przypadku wyboru rozmiaru, zasada zakupu idealnie dopasowanych rolek tyczy się zarówno dorosłych jak i dzieci. Problemy związane ze zbyt dużym lub małym rozmiarem objawiają się w ten sam sposób bez względu na wiek oraz długość stopy rolkarza. Co więcej, osoba dorosła dzięki lepiej rozwiniętym mięśniom jest w stanie utrzymać prawidłową pozycję nawet w przypadku lekko za dużych rolek. Dzieci jeżdżące w za dużych rolkach będą wyginać stopy do zewnątrz co spowoduje skrzywienie rolek, dyskomfort oraz poważne urazy stawu skokowego.

Ponieważ stopy najmłodszych rolkarzy cały czas rosną, rolki dla dzieci zostały wyposażone w system regulacji długości wkładki/buta w zakresie od 3 do 4 rozmiarów. Takie rozwiązanie gwarantuje idealnie dopasowanie rozmiaru rolki do rozmiaru stopy dziecka, a co za tym idzie znacznie zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Jak wybrać rolki dla dziecka?

Przed zakupem rolek dla dziecka warto zapoznać się z zasadami doboru odpowiedniego rozmiaru, zwłaszcza przy zakupach przez internet.


Jak dobrać prawidłowy rozmiar rolek

 


 

Warto tutaj zwrócić uwagę na sposób rozsuwania buta. W „rolkach z supermarketu, często zdarza się, że zmiana rozmiaru rolki wymaga odkręcania szyny i kółek lub też system regulacji jest słabej jakości co powoduje niekontrolowane rozsuwanie się skorupy podczas jazdy. Istotnym elementem tego typu rozwiązań jest wkładka wewnętrzna, która również zwiększa swój rozmiar w miarę rozsuwania buta. Przy wyborze rolek dla dziecka należy zwrócić uwagę czy but wewnętrzny nie posiada jakiś wyczuwalnych łączeń lub szwów, które mogą być odczuwalne i powodować dyskomfort.

 

Rolki dla dzieci

 

Dzieci traktują jazdę na rolkach jak zabawę dlatego istotne jest aby sprzęt, które do tego używają był wygodny, bezpieczny i im się podobał. Wszystkie cenione marki produkujące wysokiej jakości rolki posiadają w swojej ofercie dwie wersje każdego modelu rolki dla dzieci: dla chłopców i dla dziewczynek. Dziecku rolki muszą się podobać, a od rodziców zależy czy wybiorą dla niego odpowiedni model, który dla nich będzie również inwestycją i nie będzie wymagał wymiany po kilku tygodniach jazdy.


Rolko-wrotki dla najmłodszych

 


Naukę jazdy na rolkach mogą zaczynać już dzieci w wieku 3-4 lat. Specjalnie dla nich stworzono rolko-wrotki, które posiadają możliwość mocowania kółek zarówno w jednej osi, jak i jednego z przodu a dwóch z tyłu. Równoległa pozycja kółek jest idealna do nauki jazdy, ponieważ zwiększa stabilność, pomaga zachować równowagę, a tym samym poprawia bezpieczeństwo jazdy. Dodatkowo rolko-wrotki są regulowane, więc kiedy dziecko podrośnie i nabierze wprawy w jeżdżeniu, można nie tylko ustawić kółka w jednej osi, ale i dopasować rozmiar buta do stopy dziecka.

 

Dobrej jakości rolki i ochraniacze posiadają certyfikaty bezpieczeństwa gwarantujące, że sprzęt spełnia normy i jest w 100% bezpieczny. Takie certyfikaty posiadają jedynie markowe rolki, w przeciwieństwie do tanich z supermarketu. Poza tym, markowe rolki produkowane są przez firmy z wieloletnim doświadczeniem w tej branży, jak np. Rollerblade, Powerslide, K2, Seba, Rolki wymienionych firm posiadają doskonałą jakość wykonania, były testowane pod kątem bezpieczeństwa – są oczywiście droższe niż rolki z supermarketu, ale czy warto oszczędzać na bezpieczeństwie?

 

 

Materiały ze strony bladeville.pl oraz ASport.pl


Hashtagi: #rolki #dla #dziecka #sklepy #StreetInvaders #rolkarze #wrotki #zakup #rolek #kupno #kupowanie #Bladeville #DobreRolki #regulowane #dziecięce #dziecka #asport #rolko-wrotki

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz