Co warto wiedzieć o rolkach?

Co warto wiedzieć o rolkach

Co warto wiedzieć o rolkach?

Jazda na rolkach to nie tylko sposób na spalanie kalorii, ale przede wszystkim świetna zabawa i pomysł na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi.

W dużych miastach – takich jak Poznań, Kraków, Katowice, Rzeszów – są już nawet szkoły nauki jazdy na rolkach. I nic dziwnego, bo jazda na rolkach to kolejny sposób – na aktywne spędzenie wolnego czasu.

Można jeździć samemu, co ma swoje plusy, gdyż można oderwać się od codzienności, jechać swoim tempem i podziwiać krajobrazy. Można też wybrać się na wyprawę rodzinną. Dzieciom na pewno pomysł się spodoba, a dla rodziców to pomysł jak odciągnąć pociechę od komputera bądź telewizora.

No i – co ważne – jazda na rolkach nic nie kosztuje. Wydatek co prawda jest, ale jednorazowy. Trzeba kupić rolki, ochraniacze i kask.

Jak się zabrać do zakupu?

Nie jest to takie skomplikowane. Warto jednak wiedzieć parę podstawowych rzeczy, aby wybrać rolki odpowiednie dla nas, takie, aby nasz zapał nie zgasł po kilku przejażdżkach.

– Zakładając, że dopiero rozpoczynamy przygodę z rolkami i nie zamierzamy skakać po murkach i schodkach, warto kupić najzwyklejsze rolki do jazdy rekreacyjnej tzw. fitnessy. Dla dziecka można wybrać rolki z regulacją rozmiaru aby wystarczyły na kilka sezonów.

Powinniśmy też zwrócić uwagę na płozy, łożyska, rozmiar i twardość kółek.

– Są dwa rodzaje płoz: kompozytowe i aluminiowe. Aluminiowe są wytrzymalsze, choć kompozytowe, czyli z tworzywa sztucznego, też dobrze się sprawdzają i niczego im nie brakuje a co najważniejsze są dużo tańsze od aluminiowych. Ale dla osób o wadze powyżej 80 kg zaleca się kupno rolek z aluminiową płozą, gdyż te z tworzywa sztucznego mogą się odkształcać (wyginać).

– Kolejna rzecz to rozmiar kółek – najmniejsze mają 72 mm średnicy, największe 125 mm. Im większe kółka, tym szybsza prędkość jazdy. Zazwyczaj rolki rekreacyjne mają kółka wielkości 80mm.

Warto też zwrócić uwagę na oznaczenie łożysk – najczęściej mają one oznaczenia ABEC oraz cyfrę 3, 5 lub 7. Im wyższy numer, tym szybsze łożyska. Choć w rolkach z marketu za 200-250zł nie oczekujmy iż będą tam wysokiej klasy łożyska.

Najważniejszą cechą, jaką powinny wyróżniać się dobre rolki jest odpowiednia budowa, zapewniająca bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Po pierwsze, stopa w bucie musi być dobrze ustabilizowana. Najważniejszym punktem buta jest miejsce powyżej kostki. Mocowanie w tym miejscu musi uniemożliwić ruch w kostce na boki. Obecnie w rolkach rekreacyjnych stosuje się już niemal wyłącznie miękkie buty, wiązane sznurowadłami, z jedną klamrą lub paskiem na rzepy powyżej kostki. Miękki but umocowany jest zwykle w plastikowej skorupie, która powinna chronić przede wszystkim kostkę i czubek buta, np. na wypadek bliskiego spotkania z krawężnikiem.

Od kilku miesięcy w Słupsku funkcjonuje lokalny przedstawiciel Rollerblade – adres jak i listę  pozostałych sklepów znajdziesz tutaj.

 

Gdzie można w Słupsku jeździć na rolkach?

W Słupsku niestety brakuje tras, po których bezpiecznie mogliby się poruszać rolkarze. Jeśli szukasz miejsca do jazdy na rolkach w Słupsku – zajrzyj tutaj:


Zobacz także: Zasady ruchu drogowego

 


 

 Nauka jazdy na rolkach w pigułce

Kolana podczas jazdy należy trzymać możliwie blisko siebie, po każdym odepchnięciu. Ważne, aby rozpoczynać swoją przygodę z rolkami na właściwej nawierzchni. Powinno to być miejsce z równą, płaską nawierzchnią, szerokie, najlepiej z małym ruchem pieszym/rowerowym, z dala od samochodów.

Nie odpychać się w tył. Na rolkach należy jeździć, odpychając się na boki.

Nie patrzeć w dół, pod nogi, ale przed siebie. Pozwala to z jednej strony utrzymać lepszą technikę jazdy, a z drugiej pozwala reagować zawczasu na sytuacje na drodze.

Lekko ugięte kolana pozwalają na efektywniejszą jazdę, pomagają poprawnie prowadzić rolki.

W ruchu są wyłącznie nogi oraz ręce. Nie oznacza to jednak, że nie należy być lekko pochylonym w biodrach podczas jazdy. Nie należy tylko bujać korpusem

Bezwzględna zasada to jazda w ochraniaczach – na nadgarstki, łokcie i kolana oraz w kasku. Upadki zdarzają się każdemu – nawet ludziom którzy jeżdżą po kilkanaście lat. Czasami gubi nas rutyna a czasami chwila nie uwagi.

Jeśli nadal nie czujesz się na siłach, zawsze możesz poprosić o pomoc bardziej doświadczonych rolkarzy. Warto zajrzeć na naszą stronę na facebook’u i zwyczajnie umówić się na jazdę próbną 😀

 

Źródła:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz