Bezpieczeństwo podczas jazdy na rolkach cz.2

Rolki i bezpieczeństwo - podstawowe zasady


Bezpieczeństwo podczas jazdy na rolkach cz.2


 

1) Zakładaj kask!

Jeżdzę z głową.... w kasku!!!Ochrona głowy to jest podstawowym elementem jazdy na wrotkach (rolkach). I nie tylko dotyczy ona osób jeżdżących agresywnie w skateparkach czy na street`ie. Dotyczy on wszystkich sportów jeśli masz pod nogami kółka. Masz wtedy większą prędkość i z reguły co za tym idzie – mniejszą kontrolę, dłuższą drogę hamowania i większą szanse na zderzenie z inną osobą. Pamiętaj również o tym, że nie tylko Ty możesz być sprawcą wypadku, ale też ktoś niespodziewanie może się zderzyć z Tobą i na nic nie pomoże opanowanie jazdy na rolkach w stopniu perfekcyjnym.

 

 

 

 

 


 2) Kontrolowanie prędkości.

Kontrolowanie prędkości na rolkach!Sprawny wrotkarz (rolkarz), odpowiednio przeszkolony, potrafi bezproblemowo oceniać sytuację na trasie. Dostosowuje prędkość do warunków, z dużym wyprzedzeniem potrafi wyhamować do takiej prędkości, przy której wyhamuje do zera błyskawicznie lub będzie to taka prędkość, przy której ominie zagrożenie. Bardzo pomocnym jest nauczenie się wyhamowywać na trawie. Można na niej swobodnie pojechać, bardzo szybko wytracając nadmierną prędkość. No i ewentualne upadki nie są tak bolesne, jak na asfalcie.

 

 

 

 


 

3) Zasada ograniczonego zaufania.

Zasada ograniczonego zaufania.Nie przeceniaj swoich możliwości, jest nas coraz więcej, przede wszystkim parki są już zatłoczone wrotkarzami (rolkarzami), rowerzystami, pieszymi. Nie wiesz, co się może wydarzyć, masz ograniczoną widoczność – wtedy zwolnij. Musisz dostosowywać prędkość do aktualnych warunków panujących na trasie. Nie możesz szarżować z nabieraniem dużej prędkości jeśli jest dużo osób w pobliżu. Ta zasada powinna dotyczyć wszystkich sportowców, osób rekreacyjnych na danym obszarze gdzie istnieje możliwość jeżdżenia. Czyli – jeśli znajdujesz się na obszarze, gdzie jest dużo ludzi trenujących, odpoczywających i obojętnie jakim uczestnikiem jesteś (wrotkarz (rolkarz), rowerzysta, pieszy, ktokolwiek) – zachowaj ostrożność, ustąp pierwszeństwa jeśli jest to wymagane i szanuj wszystkich. Będzie wtedy lepiej – będziemy uśmiechnięci, zdrowi, częściej będziemy uprawiali sport, zachęcimy innych, no i unikniemy przykrych niespodzianek.

 

 


Tekst i opracowanie: Jakub Ciesielski (Zico)
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Źródło: www.wrotkarstwo.pl

 


 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz