Bezpieczeństwo podczas jazdy na rolkach cz.1

Bezpieczeństwo podczas jazdy na rolkach

Jazda na rolkach jest na pewno niezłą zabawą. Jednak trzeba pamiętać, że aby bezpiecznie jeździć potrzebujemy nie tylko odpowiednio dobranego sprzętu w postaci świetnych rolek dobrych firm, ale również potrzebujemy osprzęt, czyli nakolanników, ochraniaczy na łokcie oraz nadgarstki i kask który z całego sprzętu jest sprawą najważniejszą. To przecież kask chroni naszą głowę, podczas upadku. Nie należy się wybierać na jazdę na rolkach bez osprzętu szczególnie jak zaczynasz zabawę z tym sportem.

Kask

Ma za zadanie chronić głowę podczas upadku. Wiele osób nie zakłada kasku, ponieważ uważa, że mogliby wyglądać śmiesznie itp. Tymczasem kask powinien być podstawowym wyposażeniem podczas jazdy na rolkach i to nie tylko podczas zawodów lub treningu szybkościowego. Jest wprost niezbędny dla dzieci i wszystkich osób, które dopiero uczą się jeździć. Kupując kask warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest on wykonany oraz na ilość otworów wentylacyjnych – przy założeniu, że najczęściej jeździ się w ciepłe dni ta cecha ma niebagatelne znaczenie. Poza tym dobry kask na rolki jest lekki, dzięki czemu nie przeszkadza w jeździe, a nawet poprawia jej ergonomię. Pamiętajmy, by nigdy nie kupować używanego kasku, bo istnieje szansa, że uczestniczył on w wypadku i nie nadaje się już do używania.

Oczywiście wiele osób myśli, że jeżdżąc kilka sezonów bez wywrotek lub tylko po osiedlu są bezpieczne. Tymczasem nic bardziej błędnego, wystarczy że ktoś w nas wjedzie i wypadek gotowy. Poza tym nawet zaawansowanemu rolkarzowi może przytrafić się skurcz, gdy dodać do tego dużą prędkość plus nierówny teren otrzymamy zachwianie równowagi i wywrotkę, często bardzo groźną w skutkach. Warto również pamiętać, że na takie duże imprezy rolkowe, jak Nightskating wstęp jest tylko w kasku!

Wiemy, że szczególnie płeć piękna ma negatywne podejście do kasków, a to dlatego, że zakładając go ponoć traci się na atrakcyjności. Może warto w tym momencie zdać sobie sprawę z dwóch rzeczy. Przede wszystkim bezpieczeństwo jest najważniejsze. Groźny uraz głowy, jakiego można nabawić się jeżdżąc bez kasku, jest bardzo dobrym argumentem. Poza tym wybór kasków dostępnych dzisiaj na rynku jest przeogromny, tak że naprawdę łatwo dopasować odpowiedni, w którym będziemy wyglądały atrakcyjnie.

Ochraniacze na nadgarstki

Ochrona dłoni i nadgarstków jest niezwykle ważna podczas jazdy na rolkach – to właśnie nadgarstki amortyzują ewentualne upadki, bo upadając, odruchowo wyciągamy ręce przed siebie. Dlatego ten rodzaj ochraniaczy powinien przede wszystkim usztywniać nadgarstki, mieć anatomiczny kształt oraz doskonałą oddychalność. Powinny być także zabezpieczone przed zsuwaniem się z ręki za pomocą specjalnych rzepów.

ochraniacze2

Ochraniacze na łokcie i kolana

Podczas upadków również kolana i łokcie narażone są na uszkodzenia, dlatego tak ważne jest właściwe dobranie ochraniaczy. Muszą one przede wszystkim amortyzować i chronić przed otarciami, dlatego nie są one tak sztywne jak ich odpowiedniki na nadgarstki. Przy zakupie tego rodzaju ochraniaczy warto zwrócić uwagę na anatomiczny kształt, rozmiar oraz zabezpieczenie przed przesuwaniem się.

Kiedy pierwszy raz założysz swoje ochraniacze sprawdź, czy dobrze przylegają, nie zsuwają się oraz czy rzep dobrze trzyma. Nie mogą również obcierać, uciskać i przeszkadzać w czasie jazdy.

Pamiętajmy, że po kilku upadkach ochraniacze nie spełniają już tak dobrze swojej funkcji. Plastik, który się w nich znajduje, może się np. połamać. Wtedy bezwzględnie trzeba kupić nowy komplet.

Odblaski

Odblaski na ubraniach czy plecaku to podstawowe wyposażenie każdej osoby jeżdżącej na rolkach. Szczególnie podczas jazdy wieczorem, przejazdów przez jezdnię czy na drogach, gdzie jeżdżą również rowerzyści odblaski są niezbędne. Dobrym rozwiązaniem jest kamizelka odblaskowa, osobę w nią ubraną widać z daleka, co znacząco zmniejsza ryzyko wypadku.

Bezpieczeństwo podczas jazdy na rolkach cz.1

Jeżdżąc na rolkach, warto przestrzegać kilku poniższych zasad, pomogą one uchronić się przed upadkami i kontuzjami:

  • przed jazdą rozgrzej się,
  • zawsze zakładaj kask i ochraniacze,
  • kontroluj prędkość – naucz się hamować,
  • szanuj innych użytkowników terenu, na którym jeździsz – w razie konieczności ustąp pierwszeństwa,
  • nie staraj się robić tricków, jeśli nie jesteś zaawansowanym rolkarzem,
  • jeździj na terenach do tego przeznaczonych, z dala od ruchliwych ulic
  • unikaj sytuacji, w których możesz stać się potencjalnym niebezpieczeństwem dla innych – np. jadąc z psem, zbyt szybko lub słuchając muzyki.

 

Źródła:

  • www.rolki.net.pl
  • www.kaskisportowe.pl
  • nuclearts.pl


Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz